Vishay/Dale RN55D1100FBSL
RN55D1100FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1100FBSL
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1100FBSL.pdf
Availability of RN55D1100FBSL
QUANTITY
RN55D1100FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1100FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1100FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1100FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1100FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1100FBSL Details Description
Related parts for RN55D1100FBSL
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.12"L X 3.35"W datasheet.pdf
JUMPER QL 4 SAK 35 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R OCTAL 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf