Vishay/Dale RN55D11R5FRSL
RN55D11R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D11R5FRSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D11R5FRSL.pdf
Availability of RN55D11R5FRSL
QUANTITY
RN55D11R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D11R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D11R5FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D11R5FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D11R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D11R5FRSL Details Description
Related parts for RN55D11R5FRSL
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED 62-227B COOL WHT 5700K 4SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf