Vishay/Dale RN55D1373FBSL
RN55D1373FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1373FBSL
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1373FBSL.pdf
Availability of RN55D1373FBSL
QUANTITY
RN55D1373FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1373FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1373FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1373FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1373FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1373FBSL Details Description
Related parts for RN55D1373FBSL
CAP FILM 0.27UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOMO RAC FORCE FDBK WHL RPR KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND 8AWG CRIMP HEAVY HEAD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 120POS DL VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf