Vishay/Dale RN55D1600FRE6
RN55D1600FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1600FRE6
Brief Description
RES 160 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1600FRE6.pdf
Availability of RN55D1600FRE6
QUANTITY
RN55D1600FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1600FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1600FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1600FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1600FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1600FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1600FRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 1.25A SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIGTL PNP NANO CONN READY MDL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf