Vishay/Dale RN55D1641FB14
RN55D1641FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1641FB14
Brief Description
RES 1.64K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1641FB14.pdf
Availability of RN55D1641FB14
QUANTITY
RN55D1641FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1641FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1641FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1641FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1641FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1641FB14 Details Description
Related parts for RN55D1641FB14
CONN HOUSING 40POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 480MA 880 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 8SRT datasheet.pdf