Vishay/Dale RN55D1964FB14
RN55D1964FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1964FB14
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1964FB14.pdf
Availability of RN55D1964FB14
QUANTITY
RN55D1964FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1964FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1964FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1964FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1964FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1964FB14 Details Description
Related parts for RN55D1964FB14
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 120POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.98"X0.79" datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULTRA FINE 5 4.25" datasheet.pdf