Vishay/Dale RN55D2050FR36
RN55D2050FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2050FR36
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2050FR36.pdf
Availability of RN55D2050FR36
QUANTITY
RN55D2050FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2050FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2050FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2050FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2050FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2050FR36 Details Description
Related parts for RN55D2050FR36
CAP FILM 0.56UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V 1A MINIPAK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER BAND PASS SAW 1880 MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf