Vishay/Dale RN55D2051FBSL
RN55D2051FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2051FBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2051FBSL.pdf
Availability of RN55D2051FBSL
QUANTITY
RN55D2051FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2051FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2051FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2051FBSL
Related LinksRN55D2, RN55D2051FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2051FBSL Details Description
Related parts for RN55D2051FBSL
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 8POS OR datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
ABJ SWITCH 2.2MM SPDT SIM ROLLER datasheet.pdf