Vishay/Dale RN55D2490FB14
RN55D2490FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2490FB14
Brief Description
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2490FB14.pdf
Availability of RN55D2490FB14
QUANTITY
RN55D2490FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2490FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2490FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2490FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2490FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2490FB14 Details Description
Related parts for RN55D2490FB14
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf