Vishay/Dale RN55D2552FRE6
RN55D2552FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2552FRE6
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2552FRE6.pdf
Availability of RN55D2552FRE6
QUANTITY
RN55D2552FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2552FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2552FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2552FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2552FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2552FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2552FRE6
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VIDEO FILTER CHRG PUMP 44-QFN datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 5M DK ON PNP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf