Vishay/Dale RN55D2741FRE6
RN55D2741FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2741FRE6
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2741FRE6.pdf
Availability of RN55D2741FRE6
QUANTITY
RN55D2741FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2741FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2741FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2741FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2741FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2741FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2741FRE6
CONN DIP 34POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
DEV SYSTEM P4080 PCIE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5MM GREEN datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T5 datasheet.pdf