Vishay/Dale RN55D30R1FR36
RN55D30R1FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D30R1FR36
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D30R1FR36.pdf
Availability of RN55D30R1FR36
QUANTITY
RN55D30R1FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D30R1FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D30R1FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D30R1FR36
Related LinksRN55D3, RN55D30R1FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D30R1FR36 Details Description
Related parts for RN55D30R1FR36
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SW USB DUAL W/FB 10-UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4 POS NON SHORT datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR PTX TBIT .2"HT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN 2WAY DIVIDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf