Vishay/Dale RN55D3470FR36
RN55D3470FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3470FR36
Brief Description
RES 347 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3470FR36.pdf
Availability of RN55D3470FR36
QUANTITY
RN55D3470FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3470FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D3470FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)347
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3470FR36
Related LinksRN55D3, RN55D3470FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3470FR36 Details Description
Related parts for RN55D3470FR36
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf