Vishay/Dale RN55D35R7FB14
RN55D35R7FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D35R7FB14
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D35R7FB14.pdf
Availability of RN55D35R7FB14
QUANTITY
RN55D35R7FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D35R7FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D35R7FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D35R7FB14
Related LinksRN55D3, RN55D35R7FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D35R7FB14 Details Description
Related parts for RN55D35R7FB14
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 350MA 7SIP datasheet.pdf
IC SW RAPIDIO 12PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TABLE RUNNER ESD BLUE 2' X 50' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf