Vishay/Dale RN55D39R7FR36
RN55D39R7FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D39R7FR36
Brief Description
RES 39.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D39R7FR36.pdf
Availability of RN55D39R7FR36
QUANTITY
RN55D39R7FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D39R7FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D39R7FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D39R7FR36
Related LinksRN55D3, RN55D39R7FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D39R7FR36 Details Description
Related parts for RN55D39R7FR36
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 5.78 OHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
M801 10C 10#23 PIN RECP THRD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf