Vishay/Dale RN55D40R2FRE6
RN55D40R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D40R2FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D40R2FRE6.pdf
Availability of RN55D40R2FRE6
QUANTITY
RN55D40R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D40R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D40R2FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D40R2FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D40R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D40R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55D40R2FRE6
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DV DRIVE, 15KW, 20HP, IP20 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 535K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 8POS datasheet.pdf