Vishay/Dale RN55D4300FB14
RN55D4300FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4300FB14
Brief Description
RES 430 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4300FB14.pdf
Availability of RN55D4300FB14
QUANTITY
RN55D4300FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4300FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4300FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4300FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4300FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4300FB14 Details Description
Related parts for RN55D4300FB14
RES SMD 2.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE MALE-MALE 28AWG 5M datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 1MM datasheet.pdf