Vishay/Dale RN55D4750FRSL
RN55D4750FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4750FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4750FRSL.pdf
Availability of RN55D4750FRSL
QUANTITY
RN55D4750FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4750FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D4750FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4750FRSL
Related LinksRN55D4, RN55D4750FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4750FRSL Details Description
Related parts for RN55D4750FRSL
PANEL FRONT 19X7X0.13" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 750V MCOV datasheet.pdf