Vishay/Dale RN55D5230FBSL
RN55D5230FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5230FBSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5230FBSL.pdf
Availability of RN55D5230FBSL
QUANTITY
RN55D5230FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5230FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D5230FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5230FBSL
Related LinksRN55D5, RN55D5230FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5230FBSL Details Description
Related parts for RN55D5230FBSL
IDC CABLE - MDL24K/MC26F/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LINE RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf