Vishay/Dale RN55D5230FRE6
RN55D5230FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5230FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5230FRE6.pdf
Availability of RN55D5230FRE6
QUANTITY
RN55D5230FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5230FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5230FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5230FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5230FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5230FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5230FRE6
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 25mA Backlight 14-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.66V 500MW SOD323F datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
27+27 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf