Vishay/Dale RN55D56R0FB14
RN55D56R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D56R0FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D56R0FB14.pdf
Availability of RN55D56R0FB14
QUANTITY
RN55D56R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D56R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D56R0FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D56R0FB14
Related LinksRN55D5, RN55D56R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D56R0FB14 Details Description
Related parts for RN55D56R0FB14
IC COMPARATOR QUAD LO PWR 14-DIP datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT DGL SENS SST 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-50MV DIP datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT RECP datasheet.pdf
15000UF 100V 76X105 85C ST datasheet.pdf