Vishay/Dale RN55D6801FRE6
RN55D6801FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6801FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6801FRE6.pdf
Availability of RN55D6801FRE6
QUANTITY
RN55D6801FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6801FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6801FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6801FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6801FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6801FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6801FRE6
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAG MARKING TERM BLOCK 51-100 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1507 LED 8.9MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf