Vishay/Dale RN55D6812FB14
RN55D6812FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6812FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6812FB14.pdf
Availability of RN55D6812FB14
QUANTITY
RN55D6812FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6812FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6812FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6812FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6812FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6812FB14 Details Description
Related parts for RN55D6812FB14
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf