Vishay/Dale RN55D7340FB14
RN55D7340FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7340FB14
Brief Description
RES 734 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7340FB14.pdf
Availability of RN55D7340FB14
QUANTITY
RN55D7340FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7340FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D7340FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)734
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7340FB14
Related LinksRN55D7, RN55D7340FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7340FB14 Details Description
Related parts for RN55D7340FB14
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TFLEX HR690 18" X 18" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf