Vishay/Dale RN55D8202FB14
RN55D8202FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8202FB14
Brief Description
RES 82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8202FB14.pdf
Availability of RN55D8202FB14
QUANTITY
RN55D8202FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8202FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8202FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8202FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8202FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8202FB14 Details Description
Related parts for RN55D8202FB14
CONN HEADER 4POS VERTIAL TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 180V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123A datasheet.pdf