Vishay/Dale RN55D8600FB14
RN55D8600FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8600FB14
Brief Description
RES 860 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8600FB14.pdf
Availability of RN55D8600FB14
QUANTITY
RN55D8600FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8600FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8600FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)860
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8600FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8600FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8600FB14 Details Description
Related parts for RN55D8600FB14
CONV DC-DC 240W 48VIN 2.2V 60A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.25% 1/16W 0603 datasheet.pdf