Vishay/Dale RN55D9091FRSL
RN55D9091FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9091FRSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9091FRSL.pdf
Availability of RN55D9091FRSL
QUANTITY
RN55D9091FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9091FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D9091FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9091FRSL
Related LinksRN55D9, RN55D9091FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9091FRSL Details Description
Related parts for RN55D9091FRSL
IC OPAMP JFET 13MHZ 8CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR AMP 5000PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
MEMORY CARD CFAST 64GB SLC datasheet.pdf
M4 ROD ALIGNER datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
1000UF 40V 19.3X67.1 85C AXI datasheet.pdf