Vishay/Dale RN55E1022FB14
RN55E1022FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1022FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1022FB14.pdf
Availability of RN55E1022FB14
QUANTITY
RN55E1022FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1022FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1022FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1022FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1022FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1022FB14 Details Description
Related parts for RN55E1022FB14
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 230V datasheet.pdf
RES 100K OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBJ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
AM60548 509 INSUL NIPPLE datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf
150000UF 100V 90X220MM 85C 15000 datasheet.pdf