Vishay/Dale RN55E1072BBSL
RN55E1072BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1072BBSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1072BBSL.pdf
Availability of RN55E1072BBSL
QUANTITY
RN55E1072BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1072BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1072BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1072BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1072BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1072BBSL Details Description
Related parts for RN55E1072BBSL
CONN HEADER VERT .100 7POS 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.98MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO AUTOMOTIVE 36POWERSO datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf