Vishay/Dale RN55E1103BB14
RN55E1103BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1103BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1103BB14.pdf
Availability of RN55E1103BB14
QUANTITY
RN55E1103BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1103BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1103BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1103BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1103BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1103BB14 Details Description
Related parts for RN55E1103BB14
RES SMD 5.49M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPLICATION 40LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 27.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
LED B CBL ASSY 3MM W/B 24" WIRE datasheet.pdf