Vishay/Dale RN55E1132BBSL
RN55E1132BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1132BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1132BBSL.pdf
Availability of RN55E1132BBSL
QUANTITY
RN55E1132BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1132BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1132BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1132BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1132BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1132BBSL Details Description
Related parts for RN55E1132BBSL
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA 0.3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
IC CURR MODE PWM CONT 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf