Vishay/Dale RN55E1232FRE6
RN55E1232FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1232FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1232FRE6.pdf
Availability of RN55E1232FRE6
QUANTITY
RN55E1232FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1232FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1232FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1232FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1232FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1232FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1232FRE6
FERRITE CHIP POWER 600 OHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 620 OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER 5MM 2POS GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf