Vishay/Dale RN55E1240DBSL
RN55E1240DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240DBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240DBSL.pdf
Availability of RN55E1240DBSL
QUANTITY
RN55E1240DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240DBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240DBSL Details Description
Related parts for RN55E1240DBSL
REG ADJ 30A 12VIN PROG VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 3POS TIN SMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/4" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIE RD 47.0MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf