Vishay/Dale RN55E1263BR36
RN55E1263BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1263BR36
Brief Description
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1263BR36.pdf
Availability of RN55E1263BR36
QUANTITY
RN55E1263BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1263BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1263BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)126k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1263BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1263BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1263BR36 Details Description
Related parts for RN55E1263BR36
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 650MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf