Vishay/Dale RN55E1271FRE6
RN55E1271FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1271FRE6
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1271FRE6.pdf
Availability of RN55E1271FRE6
QUANTITY
RN55E1271FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1271FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1271FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1271FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1271FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1271FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1271FRE6
LED 7-SEG CLOCK 4DIG CA GRN .56" datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN CAP HOUSING 3POS BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 48A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf