Vishay/Dale RN55E1303FB14
RN55E1303FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1303FB14
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1303FB14.pdf
Availability of RN55E1303FB14
QUANTITY
RN55E1303FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1303FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1303FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1303FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1303FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1303FB14 Details Description
Related parts for RN55E1303FB14
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
WIRE-WRAP TERMINAL SOCK datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 150MW EMD2 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 4POS SMD R/A TIN datasheet.pdf