Vishay/Dale RN55E1372BR36
RN55E1372BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1372BR36
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1372BR36.pdf
Availability of RN55E1372BR36
QUANTITY
RN55E1372BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1372BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1372BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1372BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1372BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1372BR36 Details Description
Related parts for RN55E1372BR36
SPIRAL WRAP .25 IN X 100 FT datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 225A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 170MA 7.8 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 190 MOHM datasheet.pdf