Vishay/Dale RN55E1402BBSL
RN55E1402BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1402BBSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1402BBSL.pdf
Availability of RN55E1402BBSL
QUANTITY
RN55E1402BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1402BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1402BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1402BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1402BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1402BBSL Details Description
Related parts for RN55E1402BBSL
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 39POS datasheet.pdf
RES 891K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD datasheet.pdf