Vishay/Dale RN55E1432BRE6
RN55E1432BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1432BRE6
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1432BRE6.pdf
Availability of RN55E1432BRE6
QUANTITY
RN55E1432BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1432BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1432BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1432BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1432BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1432BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1432BRE6
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 30MM 1.69" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf