Vishay/Dale RN55E1432FB14
RN55E1432FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1432FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1432FB14.pdf
Availability of RN55E1432FB14
QUANTITY
RN55E1432FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1432FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1432FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1432FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1432FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1432FB14 Details Description
Related parts for RN55E1432FB14
CONN HEADER 6POS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20 MA datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NPO 0201 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .437 datasheet.pdf
AB 14C 2#12,12#16 SKT RECP datasheet.pdf
AB 8C 8#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf