Vishay/Dale RN55E1433BB14
RN55E1433BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1433BB14
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1433BB14.pdf
Availability of RN55E1433BB14
QUANTITY
RN55E1433BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1433BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1433BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1433BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1433BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1433BB14 Details Description
Related parts for RN55E1433BB14
CABLE/ASSY AMPTRAC SHLD CAT6 25' datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 27MM datasheet.pdf