Vishay/Dale RN55E1472BB14
RN55E1472BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1472BB14
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1472BB14.pdf
Availability of RN55E1472BB14
QUANTITY
RN55E1472BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1472BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1472BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1472BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1472BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1472BB14 Details Description
Related parts for RN55E1472BB14
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20VFBGA datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 14A HOLD datasheet.pdf