Vishay/Dale RN55E1503FR36
RN55E1503FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503FR36.pdf
Availability of RN55E1503FR36
QUANTITY
RN55E1503FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1503FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503FR36
Related LinksRN55E1, RN55E1503FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503FR36 Details Description
Related parts for RN55E1503FR36
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf