Vishay/Dale RN55E1522BBSL
RN55E1522BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1522BBSL
Brief Description
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1522BBSL.pdf
Availability of RN55E1522BBSL
QUANTITY
RN55E1522BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1522BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1522BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1522BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1522BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1522BBSL Details Description
Related parts for RN55E1522BBSL
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 3POS RED datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 1410 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.100" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf