Vishay/Dale RN55E1523BR36
RN55E1523BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1523BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1523BR36.pdf
Availability of RN55E1523BR36
QUANTITY
RN55E1523BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1523BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1523BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)152k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1523BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1523BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1523BR36 Details Description
Related parts for RN55E1523BR36
FERRITE 700MA 80 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO221AC datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf