Vishay/Dale RN55E1622FRE6
RN55E1622FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1622FRE6
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1622FRE6.pdf
Availability of RN55E1622FRE6
QUANTITY
RN55E1622FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1622FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1622FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1622FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1622FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1622FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1622FRE6
BOARD TERMINAL DBL TURRET 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER PWR 5VDC 1A 1.3MM US datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5 GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4JL-K3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 398MA 950 MOHM datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 30mA Backlight 8-SOIC datasheet.pdf
22UF 50V 10X16 105C RAD datasheet.pdf