Vishay/Dale RN55E1653FB14
RN55E1653FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1653FB14
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1653FB14.pdf
Availability of RN55E1653FB14
QUANTITY
RN55E1653FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1653FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1653FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1653FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1653FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1653FB14 Details Description
Related parts for RN55E1653FB14
IDC CABLE - MKR60K/MC60F/MCF60K datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 416.7VC AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 22MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 125MSPS 48VQFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK 09 CKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
144LF METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
3900UF 63V 30X40 85C SI datasheet.pdf