Vishay/Dale RN55E1782DB14
RN55E1782DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1782DB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1782DB14.pdf
Availability of RN55E1782DB14
QUANTITY
RN55E1782DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1782DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1782DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1782DB14
Related LinksRN55E1, RN55E1782DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1782DB14 Details Description
Related parts for RN55E1782DB14
CONN PLUG HDI 160POS 4ROWS VERT datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 750W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf