Vishay/Dale RN55E1873DRSL
RN55E1873DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1873DRSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1873DRSL.pdf
Availability of RN55E1873DRSL
QUANTITY
RN55E1873DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1873DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1873DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1873DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1873DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1873DRSL Details Description
Related parts for RN55E1873DRSL
Crystal 25.1750MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CABLE MIDI-DIN 5PIN BLACK 6FT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 3.05MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB SPR CLA WL 2WIRES datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf