Vishay/Dale RN55E1910DRE6
RN55E1910DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1910DRE6
Brief Description
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1910DRE6.pdf
Availability of RN55E1910DRE6
QUANTITY
RN55E1910DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1910DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1910DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1910DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1910DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1910DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1910DRE6
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf